Spotkanie z panem Pszczelarzem Jarosławem Wasiakiem.
Witoni.
Na początku, pan pszczelarz przygotował wystawę: narzędzi i różnych akcesoriów potrzebnych do produkcji miodu. Następnie zaczął opowieść od podziału rodziny pszczół, w zależności od pracy jaką wykonują, oraz przedstawił poszczególne etapy powstawania miodu.
Przedszkolaki wiedziały, że na czele pszczelej rodziny stoi królowa. Dowiedziały się natomiast, że są pszczoły ,,zbieraczki"- pozyskujące z kwiatów pyłek i nektar, który przekazują do ula pszczołom robotnicom. Przy tej czynności nektar zostaje wzbogacony cennymi enzymami pszczół.
Nakrop (nektar lub spadź zebrana przez pszczoły) składowany jest w komórkach plastra, przy czym pszczoły ciągle go przenoszą z miejsca na miejsce, a kiedy miód jest już gotowy – pokrywają komórki cienką woskową pokrywą, tzw. ,,zasklepem”, który chroni miód przed wilgocią, zepsuciem i zanieczyszczeniami. Miodobranie, czyli wydobywanie miodu z plastrów, przeprowadza się najczęściej przez odsklepianie, a następnie odwirowanie miodu w miodarkach.
Miód wyciekający z wirówki przepuszcza się następnie przez sita w celu usunięcia zanieczyszczeń, np. drobnych części komórek woskowych. Po odstaniu miodu, jest on rozlewany do słoików.
Ula chronią pszczoły- wojowniczki, a ,,chłopcy"- pszczoły, nazywają się – trutnie, w ulu mieszkają i pracują pszczoły, które zajmują się wychowaniem małych pszczółek.
Następnie dzieci miały możliwość zobaczenia przenośnych uli oraz ramek na których znajdowały się plastry wosku, w których pszczoły przechowują miód.
Dzieci oglądały słoiczki z różnymi rodzajami miodu i mogły go spróbować, gdy pan pszczelarz posmarował nim wafelki. Cennym produktem pozyskiwanym przez pszczelarza jest wosk pszczeli. Podsumowując spotkanie dowiedzieliśmy się, jaką ważną rolę odgrywają pszczoły w ekosystemie- bez nich nie byłoby nie tylko miodu, ale także owoców, warzyw i kwiatów.
Serdecznie dziękujemy panu pszczelarzowi za piękną prelekcję oraz materiały przygotowane dla przedszkolaków.